Jeśli interesujesz się modą, lubisz przeglądać stylizacje internetowych szafiarek, lub po prostu zaczynasz swoją przygodę ze stylem, niezależnie od wieku, powinnaś znać ten termin….Haute Couture, czyli…

…no właśnie, co to jest haute couture, jak wygląda moda haute couture i czy wszyscy projektanci mają linie haute couture?

Pytasz co to jest haute couture? Termin Haute Couture (z francuskiego czyt. otkutjur) oznacza wytworne, ekskluzywne krawiectwo, takie z wysokiej półki. W modzie termin funkcjonuje od dekad i zarezerwowany jest dla kolekcji Domów Mody szytych w pojedynczych egzemplarzach z najdroższych materiałów…To bardzo drogie ubrania, doskonale uszyte, dopieszczane do ostatniego pociągnięcia. Każdy stój jest wyjątkowy, szyty wyłączenie ręcznie z takich materiałów jak skóra, kaszmir, jedwab, zamsz, czasem wełna.

Te ubrania haute couture od innych kolekcji wyróżnia to, że szyty jest tylko jeden egzemplarz ubrania. Ich ceny dochodzą nawet do 100 tyś dolarów (ok. 320 tyś zł) i dlatego mogą sobie na nie pozwolić tylko bardzo zamożni klienci.

Co ciekawe zwrot ten jest chroniony przez francuskie prawo, został jakby opatentowany i jedynie członkowie Stowarzyszenia mogą używać tej nazwy dla swoich kolekcji , członkami Stowarzyszenia  są m.in. Jean Paul Gaultier, Giorgio Armani, czy Dior posiadają członkostwo!

Projekty te są uwielbiane przez zamożne gwiazdy kina, zainteresowanie nimi wzrasta z roku na rok. Dlaczego? Z prostego powodu, żadna inna Kobieta nie przejdzie po czerwonym dywanie w tej samej sukni! Szczególnym uwielbieniem kolekcje takie cieszą się w Hollywood. Wśród naszych rodzimych gwiazd niewiele prezentuje się w sukniach haute couture.

Pewnie zastanawiasz się teraz czy to ma sens? Na pewno jest to pomysł bardzo innowacyjny i stanowi trzon biznesu dla największych Domów Mody, które bardzo chętnie projektują każdej pory roku po kilka kolekcji, ale zazwyczaj dwie, jedna z nich jest właśnie haute couture. Dodatkowo, te kolekcje są inspiracją dla innych projektantów, którzy podglądają i szyją podobne kroje (nawet dla sieciówek!).  Jeśli nie widziałaś nigdy takich kreacji zapraszamy do przyjrzenia się bliżej zdjęciom, wszystkie pochodzą właśnie z tych niepowtarzalnych kolekcji modowych szytych na sezon wiosna 2013. Oto jest haute couture.