Moda na creepersy nie ustaje, można je kochać lub nienawidzić, ale na ulicach creepersy pojawiają się coraz częściej i to nie tylko na nogach nastolatek! Skąd się wziął trend na creepersy? Co to za buty i czy moda wreszcie ustanie?

 

Od czego się zaczęło?

Te kontrowersyjne buty kojarzone są z subkulturą punkową, ale wbrew pozorom powstanie creepersów nie miało nic wspólnego z muzyką! Design powstał w latach 40. XX wieku, buty zaprojektowane zostały dla żołnierzy brytyjskich do walki na frontach afrykańskich, gdzie gruba podeszwa chroniła przed odparzeniami nóg. Szybko zyskały rozgłos swoim niecodziennym wyglądem i już w latach 50. członkowie subkultury Teddy Boys, którzy charakteryzowali się zakładaniem oversizowych jedwabnych koszul, soczystych krawatów i właśnie creepersów na terenie Wielkiej Brytanii zaczęli chodzić w tych butach.

hit

Creepers/DeeZee

I co późnej?

W takiej formie funkcjonowały aż 20 lat, aż wsiąkły do subkultury punkowej i punkrockowej (zresztą tak jak Teddy Boys). Pomiędzy latami 50. a dzisiaj creepers pojawiały się wyrywkowo (szczególnie w USA, chociaż nie słyszano o nich wtedy w Kanadzie), aż zmieniły się czasy i odbiorcy.

Kto nosi creepers dzisiaj?

W dzisiejszych czasach creepersy przeżywają drugą młodość, chociaż nadal kojarzone z amerykańską i brytyjską subkulturą punków, czy gothów i do ich stylu od razu dopinamy łatkę czarnych ubrań, ciemnego makijażu i grozy, to creepersy stają się powoli obuwiem mainstreamowym. Noszą ją nie tylko członkowie subkultur, pojawiły się nawet na ostatnim New York Fashion Week! Co ciekawe, creepers stają się symbolem niezależności i buntu wobec modowych reguł!

Creepersy najpopularniejsze są w…

Szczególnym zainteresowaniem creepers cieszą się w Japonii, gdzie młodzi ludzie z subkultur: Emo Fashion, Gothic Lolita i Center Guy lubią ubarwiać swoje stylizacje creepersami na wysokich ,,słoninach” (czyt. podeszwach) !

Gdzie kupić w Polsce?

Co powiesz na creepersy od DeeZee? Za creepers tutaj zapłacisz od 109,00 do 119,00zł, a więc opłaca się je mieć za niewielką cenę Jeśli nie jesteś przekonana do creepersów to poczytaj fora internetowe, pooglądaj stylizacje, może coś wpadnie Ci w oko! Nudziara poleca łączyć creepersy z kolorem czarno-białym!

creepersy

Creepersy/DeeZee

Masz takie buty creepersy? Z czym zestawiasz? Jak Ci się w nich chodzi?