Ile razy pytasz samą siebie: czy jestem ładna? A może zbyt często zadajesz to pytanie Twojemu partnerowi, który ciągle Ci to powtarza? Co sprawia, że Polki mają tak niską samoocenę i tylko 4% z Nas uważa się, za atrakcyjne, a słowa piękna, czy tym bardziej seksowna wydają nam się tak odległe! Jak walczyć z niskim poczuciem własnej wartości?

Czy jestem ładna: korzenie problemu

Masz poczucie, że odstajesz od reszty? Słowa typu czuję się brzydka, czy jestem nieatrakcyjna są na porządku dziennym? Skąd bierze się tak niskie poczucie wartości Polek? Problem z brakiem akceptacji leży gdzieś głęboko w nas, a jego korzeni należy szukać w wychowaniu. Polscy rodzice uchodzą za dobrze zorganizowanych, ale mało wylewnych. Mamy tendencję do wymagania niż chwalenia i tak dziewczynka nie chwalona w dzieciństwie, ta która nie słyszy, że jest piękna, że ma śliczne włosy, czy oczka z wiekiem nie nabiera świadomości własnego poczucia wartości. To zadanie należy do ojców, którzy unikają komplementowania swoich córek i rzadko wypowiadają słowo: kocham Cię!

Wszyscy w szkole się ze mnie śmiali!

Poczucie, że jesteśmy obiektem kpin dotyczy aż 80% dziewczyn w wieku gimnazjalnym! O 20% zmniejsza się to w wieku licealnym, ale wciąż jest wysokie. Dzieje się tak dlatego, że gdy zaczynamy dojrzewać, nasze ciała zmieniają się, przyjmują kobiece kształty, ale nikt tak otwarcie o tym nie mówi. Ani rodzice (często ze wstydu), ani szkoła ( z lenistwa lub złej podstawy programowej) nie wyłamują się z zaklętego kręgu. Nie daj Boże, żeby którejś dziewczynie urosły większe piersi! Coraz powszechniejsze staje się męczenie psychiczne, szczególnie pomiędzy dziewczętami, a tu już o krok od kompleksów!

W pogoni za ideałem

Jako dorosłe Kobiety jesteśmy zasypywane zdjęciami modelek, aktorek, pięknie wyretuszowanych i też chcemy dążyć do ideału, ale często bez skutku, bo po ludzku przed miesiączką mamy np. ochotę na ciastko z kremem i diety idą do diabła i znów męczymy faceta pytaniem: czy jestem ładna?! Taka pogoń odbija się na naszej psychice, ciągle wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobre. I tutaj powinni wkroczyć nasi faceci, ale oni, wzorem ich ojców również rzadko nas komplementują i krąg się zamyka…

1. Po kąpieli przeglądaj się w lustrze nago

2. Jestem piękna – powtarzaj to sobie

3. Patrz innym Kobietom prosto w oczy – nie będziesz czuła się osaczona

4. Porozmawiaj z partnerem – powiedz, że chcesz częściej słyszeć pewne słowa

5. Idź kup sobie nową bluzkę, podkład – zainwestuj też w siebie

6. Nie zadawaj pytania czy jestem ładna, stwierdzaj to!