Decyzja podjęta! Zaczynacie starać się o dziecko, mija miesiąc, dwa, cztery…a wymarzone dwie kreski wciąż się nie pokazują. Jak przewidywać swoje dni płodne? Kobieca wiedza wyniesiona ze szkoły jest dość mglista i mizerna!

Twój mózg mówi…

Nie da się ,,zrobić dziecka” na już. Nawet jeśli kalendarzyk dokładnie pokazuje dni płodne masz tylko kilka procent szans, że zajdziesz w ciążę. Aby twoje jajeczko w ogóle dojrzało i spokojnie czekało sobie na plemniki musisz zadbać o swój stan psycho-fizyczny.

Faktorem, który powoduje, że nie możemy zajść w ciążę jest STRES. To Twoja psychika BLOKUJE Cię przed zajściem w ciążę. Twoje dni płodne mogą przebiegać zgodnie z rytmem, ale jeśli jesteś zmęczona, zestresowana, czy niedojedzona to nie dziw się, że jajeczko jest albo za malutkie, albo w ogóle go nie ma w dni płodne! Dodatkowe niedobory: żelaza, magnezu, czy potasu także mają wpływ na płodność!

dni płodne

Teoretycznie…

Teoretycznie wygląda to tak:

[dropcap_green] 1[/dropcap_green] CYKL liczysz od 1 dnia miesiączki, aż do ostatniego dnia przed miesiączką. Najczęściej cykl miesięczny kobiety trwa ok. 28-31 dni.

[dropcap_green] 2[/dropcap_green] OKRES/MIESIĄCZKA (krwawienie powstałe w wyniku złuszczania nabłonka macicy) – to okres przedowulacyjny, odczuwasz silne bóle podbrzusza, piersi, kręgosłupa, trwa przeciętnie od 5-7 dni, są to teoretycznie dni niepłodne (trzeba jednak pamiętać, że w ostatnich dniach okresu możesz już zajść w ciążę jako, że u niektórych organizm wcześniej zaczyna cały proces płodności)

[dropcap_green] 3[/dropcap_green] WZROST JAJECZKA – po miesiączce dochodzi do tzw. fazy folikularnej, w której następuje rozwój jajeczka, które może zostać zapłodnione przez plemnik. Czy to okres płodny? U niektórych tak, u innych jeszcze nie. Jajeczko rośnie od 0-5 dni, jeśli jest za małe, albo go nie ma to nie dojdzie do zapłodnienia, więc wiele kobiet uważa cztery pierwsze dni po okresie za niepłodne.

[dropcap_green] 4[/dropcap_green] OWULACJA trwa tylko 24-48 godzin! i to właśnie teraz są największe szanse, że dojdzie do zapłodnienia. Twoje jajeczko jest duże i wędruje do jajowodu, gdzie oczekuje na plemniki. Jak rozpoznać, że dzisiaj mam owulację? Śluz wydzielany powinien przypominać białko jaja kurzego, jest rozciągliwy i jest go dużo. Owulacja następuje po ok. 6-8 dniach od końca okresu (czyli w ok. 14 dniu licząc od pierwszego dnia miesiączki).

[info] Żywotność plemników wynosi od 3-5 dni, a więc do zapłodnienia może dojść w fazie przedowulacyjnej, gdy wzrasta jajeczko, czyli zaraz po okresie! [/info]

[dropcap_green] 5[/dropcap_green] DNI NIEPŁODNE – to tak zwana faza poowulacyjna lub lutealna, następuje w momencie, gdy Twoje jajeczko znudzi się już czekaniem na plemniki i obumiera. Faza ta trwa od ok. 16 dnia cyklu (licząc od 1 dnia miesiączki), aż do pierwszego dnia kolejnej planowanej miesiączki.

Wbrew pozorom niełatwo zajść w ciążę patrząc na cykl miesięczny Kobiety…Najważniejsze są spokój, czerpanie przyjemności z miłości i rozpoznanie okresu owulacyjnego. Oto odpowiedź kiedy starać się o dziecko. Powodzenia!