Kiedy i jak badać piersi? Czy warto to robić regularnie? Jak znaleźć na to czas w wirze obowiązków. Przecież mnie to nie dotyczy! Po co!? Kobietki, różowa wstążka to symbol walki z rakiem piersi, ale noszenie jej, czy świadomość, że ona jest nie wystarczy. Dzisiaj proste kroki, aby ustrzec się przed cichym zabójca wielu tysięcy Polek rocznie…

Wiecie, że jedna na 20 z Nas choruje na raka piersi!? Dlaczego tak dużo? Bo my Polki, mamy małą samoświadomość, myślimy, że ciężko zbadać samej piersi, a to nieprawda. Jeśli wykryjemy raka piersi w pierwszym jego stadium to medycyna jest w stanie zupełnie się go pozbyć!

Jak badać piersi?

Samokontrola – Kobiety w wieku do 30 lat piersi badają tylko raz w miesiącu, od razu po miesiączce. Jeśli coś jest nie tak, to poczujesz kamyk pod skórą, będzie on płytko pod skórą, nie pomylisz go raczej z gruczołami (wiele kobiet ma gruczołowatą budowę piersi, ale gwarantujemy, że ten kamyk czuć zupełnie inaczej). Oto prosty sposób na samobadanie:

1. stań przed lustrem, na początku obejrzyj piersi, nie ma jakiś zmian kolorystycznych?, wciągnięć, zagłębień, czy brodawki są w porządku? Czasem zmiany widać od razu z zewnątrz, do lustra stań również bokiem. To bardzo łatwe sprawa. Możesz położyć ręce na biodrach i napiąć się, wtedy pooglądaj swoje piersi

2. Teraz, połóż się wygodnie na łóżku, pamiętaj, że każdą pierś bada się przeciwną ręką (prawa pierś- lewa ręka, lewa pierś – prawa ręka). Aby druga ręka Ci nie przeszkadzała, podłóż ją pod głowę (będzie wygodniej). Teraz dokładnie, całą dłonią, nie tylko palcami!, zacznij badanie, to jakby masaż, możesz go wykonać na trzy sposoby:

– przesuwając dłoń zgodnie ze wskazówkami zegara, zataczając jakby koła, najpierw duże koło (najbardziej zewnętrzna część piersi) i potem mniejsze.

-Możesz to zrobić również jakby ruchem zygzakowym, albo liniowym (góra dół, góra dół) wzdłuż całej piersi,

-Możesz to zrobić również ruchem promienistym, czyli od brodawki do końca piersi kreślimy promienie. Rękę trzymaj jakby równolegle do skóry, nie pomijaj, żadnego obszaru, to przecież przyjemne badanie:)

Badanie USG – w teorii dla kobiet od 30 roku życia, ale 26, czy 29 latkom przecież nie zaszkodzi. To badanie bezbolesne, raz w roku, w pierwszej połowie cyklu. Badanie jest proste, a lekarz zbada Ci nie tylko piersi, ale też węzły chłonne, na monitorze zobaczysz tkankę własnych piersi. Koszt badania 50-60zł.

Mammografia – teoretycznie dla kobietek po 40 roku życia, ale znów trochę młodszym raz na jakiś czas nie zaszkodzi. Po 59 roku  życia można badać się za darmo. Za badanie trzeba zapłacić 50-70zł.

A teraz ćwiczenie: ZAMKNIJ OCZY I WYMIEĆ W MYŚLACH OSOBY DLA KTÓRYCH ŻYJESZ.

Już wiesz dlaczego warto badać piersi? Regularne badania piersi (samobadania) robią sobie Joanna i Marta Krupa, więc skoro takie gwiazdy znajdują chwilkę raz w miesiącu to i my, zwykłe dziewczyny też możemy, więc pamiętaj: badaj piersi i żyj!