Na wielkich modowych wybiegach już pojawiły się kolekcje Pre-Fall, czyli na wczesną jesień…Piszmy o tym tak wcześnie, bo ta kolekcja spodobała Nam się wyjątkowo! Dom Mody Alexandra McQeena od zawsze zaskakuje, tym razem czołowa projektanta Sarah Burton postawiła na inspiracje Kościołem Anglikańskim i wyszło bardzo modnie…

Motywy religijne i ich inspiracje zazwyczaj są mocnym elementem wpływającym na ubrania od Alexandra McQeena, ale Sarah Burton dodała tym razem nutkę oryginalnych, nowych form. Ubrania na jesień 2013 od McQeena to czystość i purytańska precyzja, które biorą górę nad rytualnością kościelną. I tak, jesienna kolekcja 2013 będzie pełna peleryn, prosto skrojonych fasonów, które rozszerzają się ku dołowi.

Zaznaczyć trzeba, że modne ubrania z tej odsłony przypominają trochę kościelne sutanny księży, czy habity zakonnic, dużo tutaj sprzeczności materiałowych, które wbrew pozorom tworzą ekskluzywną całość, aksamit z czystą bawełną. Mocnym elementem tej kolekcji są również buty, proste, czarne na wysokim, klockowym obcasie pokrywają się jakby semantycznie z ideą wyznawców Kościoła Anglikańskiego.

Wśród kształtów doszukujemy się nie tylko nakryć zakonnych, ale również założeń ówczesnej architektury budynków sakralnych. Czarny aksamit zestawiony z białymi, regularnymi wzorami kojarzy nam się z zakonnymi wieżami.

Jesienna kolekcja 2013 McQeena to bez dwóch zdań wyciszone bogactwo, lekko ukryty przepych, który tworzy spójny obraz. Jak to osiągnąć? Dla przykładu, czarna aksamitna sukienka z ażurowym dekoltem i sztywnymi mankietami z białej organzy. Brzmi ciekawie? Ta sugestywna kolekcja ma w sobie nutkę religijnej skromności, ale my dostrzegamy tam więcej elementów arystokratycznego przepychu i dumy.

Jesienna kolekcja 2013 przywodzi nam na myśl inny klasyczny Dom Mody; Balenciagę, która również lubi inspiracje szatami kapłańskimi, monumentalne linie, prawie architektoniczne kształty ubrań. Wszystko u Mcqeena jest majestatyczne, chyba troszkę zabrakło nam tej lekkości dawnego McQeena, ale kolekcja McQeen spełnia najważniejsze założenie jest READY-TO-WEAR, a modne ubrania można faktycznie zakładać na ulicę. Może i Ty się zainspirujesz i uszyjesz coś podobnego? Takie fasony pasują większości Kobitek!

A jak Tobie podoba się jesienna kolekcja 2013 od McQeena?

zdjęcia: style.com (własne kolaże)