Razem z wybuchem seksafery w świecie modelingu światło dzienne ujrzało wiele niepokojących praktyk w Polskim showbiznesie. Czy tak jest na całym świecie?

*Artykuł został zainspirowany wyznaniami byłej, międzynarodowej modelki, przyjaciółki nudzi@ry T.

Jak naprawdę wygląda życie modelki i jaką cenię muszą zapłacić dziewczyny za swoje pięć minut sławy. W sieci pojawiają się coraz to nowsze wyznania  na temat ciemnej strony pracy w tym zawodzie…Czy warto poświęcić najpiękniejsze lata dla kariery modelki i czy te kilka minut sławy kiedyś nastaną? Modelka to bez dwóch zdań zawód i jeśli go tak nie potraktujesz, nie masz dużych szans na powodzenie….

Tutaj nie chodzi o brak snu, czy pukanie do setek drzwi z ledwo otwartymi od zmęczenia oczami. Tutaj chodzi o godność i przyzwoitość. Zarówno modelki jak i drugiej strony. Bycie modelką to nie jest łatwa droga, a status gwiazdy takiej jak Anja Rubik, czy Magdalena Frąckowiak dostaje jedna na kilka milionów. Bycie modelką to ciągle nie przespane noce w dość obskurnych hotelach, trzymanie ścisłej diety, częste problemy zdrowotne wynikające z przemęczenia organizmu i ciągłe czekanie…Czekanie na coś co może się nie wydarzyć…Że ktoś wreszcie odpisze na tysięcznego maila, którego wysłałaś, oddzwoni, zaprosi chociażby na casting. Bo tak to się odbywa. Żeby dostać się do pokazu musisz mieć, albo dobrą agencję (co raczej jest mało prawdopodobne na początku kariery, a jeśli nawet, to wiedz, że jesteś jedną z kilku tysięcy twarzy w banku takiej agencji modelingowej), albo, co bardziej prawdopodobne musisz chodzić sama i pukać do każdych drzwi i mieć na uwadze, że modelka, dopóki nie ma statutu znanej, nie jest traktowana z pobłażaniem.

Możesz, rzecz jasna, skorzystać z takich programów jak Top Model, pamiętaj jednak, że to telewizja i ona szuka dziewczyn o określonych cechach, tzw. medialnych, albo takich, które wzbudzą zainteresowanie, często kontrowersyjnych, więc nie każda ma szanse. Zresztą przypatrz się dobrze karierom dziewczyn z Top Model i zdecyduj sama, czy taka droga Ci odpowiada.

Modeling to ciężki biznes, narażony na wiele pokus, na swojej drodze spotkasz garstkę ludzi szczerych, każdy węszy coś dla siebie, pal licho jeśli chodzi mu o dobra materialne, finansowe, gorzej jeśli czeka na Twoją naiwność. I tutaj nasuwa się pytanie, czy propozycje łóżkowe są na porządku dziennym? Jest to zdecydowana praktyka, ale nikt nie zaproponuje Ci tego prosto z mostu, będą podchody, wyjazdy integracyjne, konkursy na bycie śmiałą. Często oprócz tego będziesz narażona na szereg innych niebezpieczeństw jak choćby używki, to popularne, bo możesz utrzymać się na nogach dużo dłużej, jesteś wydajniejsza i masz więcej siły, ale …działa do czasu, potem czujesz jakbyś wpadała do studni bez dna. Pamiętaj, że nikt nie poda Ci wtedy ręki, a ten kto będzie próbował, zrobi to, aby upewnić się, że spadłaś tak głęboko, że już się nie podniesiesz.

Życie modelki to nie loty biznes klasą i mieszkanie w luksusowych hotelach. Wiele dziewczyn po cichu narzeka na potworne warunki mieszkania i niskie zarobki. Nie licz na tysiące euro przy pierwszych sesjach. Pamiętaj też, żeby nie płacić pieniędzy za propozycje profesjonalnego portfolio, dobrze sprawdź taką firmę, najczęściej chcą wzbogacać się na naiwności młodych Kobiet.

Jeśli marzy Ci się taka kariera ucz się języka, wystarczy podstaw angielskiego, nie słuchaj jeśli każą Ci uczyć się i francuskiego i włoskiego, na poziomie podstawowym (branżowym) dogadasz się wszędzie po angielsku, zresztą castingi odbywają się tak samo, więc więcej niż zestawu stałych fraz i pytań raczej nie usłyszysz.

Ten krótki tekst nie ma na celu zniechęcić kogokolwiek do realizowania swoich wielkich pasji i marzeń, pamiętaj jednak,  że praca modelki to zawód i ciężka harówa, drinki z parasolką, wylegiwanie się na karaibskich plażach i ubrania od najlepszych projektantów są zarezerwowane nielicznym…

Jeśli wkraczasz dopiero w świat modelingu, wielkiego showbiznesu i chciałabyś poczytać o nim od brutalnych kulis, jak zostać modelką, nudziara poleca książkę Paulo Coelho Zwycięzca jest sam.