Kochane…

Czy pewności siebie można się nauczyć? Skąd ją brać? Jak zdystansować się do świata, który tylko od nas wymaga. Zrób, ugotuj, posprzątaj, zajmij się dzieckiem i inne rozkazy, zakazy, nakazy rozbrzmiewają w kobiecych uszach z siłą bomby atomowej…

Moje życie to ciągła nauka pewności siebie. Choć scena i marzenia o aktorstwie zdecydowanie pomogły w walce o otwartość na świat, a swoją cegiełkę dołożył dom rodzinny, w którym byłyśmy z siostrą chwalone, to dorosłe życie poniekąd wymogło na mnie większe zdecydowanie i przekonanie, że ,,jak nie ja to kto?”

Nie mam zamiaru dawać w tym miejscu złotych rad i wskazówek, które doprowadzą do tego, że nagle w nieśmiałej myszce obudzi się przebojowa lwica, ale chciałabym przekonać, że nabranie większego luzu, przekonanie samej siebie o własnej wartości i zerwanie z ciągłym dorównywaniem wszystkim dookoła pomoże nie tylko zbudować silniejsze ego, ale może okazać się złotym środkiem na pewność siebie i ,,życiowy ból głowy”, który trapi dzisiejsze kobiety.

Pewność siebie, czyli…

[dropcap_empty] 1 [/dropcap_empty] ZAAKCEPTUJ SIEBIE – przez wiele lat nie potrafiłam zaakceptować pewnych cech mojego wyglądu fizycznego, a moja niezdolność do wybaczania dawała się we znaki za każdym razem, gdy chciałam przekonać się do tej , czy innej osoby po raz drugi. Wiele sytuacji życiowych uświadomiło mi, że nie warto walczyć z własnym JA, zarówno tym fizycznym, jak i mentalnym. Duży nos, czy źle zrobione włosy to błahe problemy w porównaniu do tego co przechodzą chore kobiety, czy takie, które muszą uciekać z domu, bo zaglądający do kieliszka mąż regularnie znęca się nad nimi. Spójrz na swoje życie z perspektywy obserwatora, na pewno jest z Tobą tak źle?

[dropcap_empty] 2 [/dropcap_empty] NIE ZADOWOLISZ WSZYSTKICH – przez lata czułam, że uczestniczę w gonitwie o przychylność wielu osób dookoła mnie, chciałam wszystkim się podobać, być dla wszystkich autorytetem. Za każdym razem, gdy już prawie mi się to udawało, już prawie witałam się z przysłowiową gąską nagle u kogoś z wybrańców pojawiał się grymas na twarzy – bo miałam zbyt rażące buty, za słaby makijaż, czy za dużo pieniędzy wydałam na kosmetyk. Zrozumiałam, że NIE da się zadowolić wszystkich osób, że zawsze znajdzie się ktoś kogo twoje zachowanie, sposób w jaki się wysławiasz, czy nawet kolor bluzki nie przypadnie do gustu. Naucz się czuć dobrze z samą sobą…

[dropcap_empty] 3 [/dropcap_empty] DOCEŃ SIEBIE – a teraz pomyśl kogo najbardziej lubisz, cenisz…Mamę? Partnera? A siebie? Czy Ty lubisz siebie samą? Czy poszłabyś na kawę z duplikatem siebie? My kobiety stawiamy własne potrzeby najniżej w hierarchii, bo przecież każdy inny jest ważniejszy…Niedocenianie siebie grozi popadaniem w ciągle to nowe kompleksy, a próby uszczęśliwiania i ,,oporządzania” wszystkich oprócz siebie samej kończą się przyklejonym uśmiechem i narastającym poczuciem wewnętrznej frustracji.

[dropcap_empty] 4 [/dropcap_empty] ZAUFAJ SOBIE – nie słuchaj wszystkich dookoła, podejmuj decyzje sama, rozmawiaj ze sobą, Twój instynkt to świetny duchowy przewodnik, trzeba go tylko odnaleźć! Pamiętaj, że Ty jesteś Panią własnego losu i im więcej decyzji podejmiesz sama, tym większej pewności siebie nabierzesz.

[dropcap_empty] 5 [/dropcap_empty] NIE NEGUJ I UWIERZ – ,,to się na pewno nie uda”, ,,nie da rady” – tymi słowami rozpoczynasz przedsięwzięcia? Zmień nastawienie, pomyśl sobie, że się uda, że masz wiarę i siłę, żeby to co sobie zaplanowałaś doprowadzić do końca, że będzie z tego sukces. Negatywne nastawienia już na samym początku to obniżanie pewności siebie i zamykanie własnego JA w twardych ramach…

Trudno jest w dzisiejszych czasach być pewną siebie. Szczególnie, że wszyscy od nas wymagają, a w telewizji piękne modelki po kilku ciążach prezentują swoje idealne kształty. Trudno jest nadążyć i nie popaś w kompleksy. Ale warto spróbować coś zmienić, chociażby po to, żeby wreszcie poczuć się wolną.

 

Hello Girls!

Can we learn how to be self-confident? Where to look for it? How to get distanced to the world that demands so many things from us? Do it, clean it, cook it, take care of a baby and more orders, bans and warrnings are constantly running through our heads with the strength of an atomic bomb…

Through all my life I have been trying to learn self-confidence. However, stage and dreams of acting as well as my family home where I was rather praised than criticized definitely pushed me to be more open, it is also my adult life that made me being stronger and more confident.

I don’t want to give you any fantastic advice that will turn a grey mouse into wild lioness, but I do want to convince you that chilling a bit and trying to tell yourself that you are worth can work miracles. First and foremost, you have to stop this life chase that pushes you to participate with everybody in a typical ‚rat race’, it can help you in building your stronger ego and surely self-confidence.

 

 Self- confidence means…

[dropcap_empty] 1 [/dropcap_empty] ACCEPT YOURSEFL – for many years I just couldn’t accept the fact that I wasn’t able to forgive as well as I couldn’t accept some traits of my appereance like bigger nose. After years I came to the conclusion that you cannot fight with yourself and until you don’t hurt others you have to stay yourself no matter what!

[dropcap_empty] 2 [/dropcap_empty] CAN’T PLEASE EVERYONE -for many years I also felt like I was in the middle of a social run, I wanted to be liked by everyone, be some kind of an authority for everyone. Each time I almost got it, I almost reached my target, there was somebody who didn’t like something in me or in what I say – my shoes, my make-up, the way I talk, too much money I spent on this or that. Afterwards, I realised that you can’t please everybody, there are always some people that won’t like you. This is just the way it is and you can’t help it, so better accept it and carry on…

[dropcap_empty] 3 [/dropcap_empty] APPRECIATE YOURSELF -and now think of a person you really like, appreciate. Is it your mum? Partner? What about yourself? Do you like yourself? Would you enjoy a cup of coffee with a secony you? Women often put themselves in the end of their appreciation list. If you don’t appreciate yourself, you will never be happy with what you do or who you are!

[dropcap_empty] 4 [/dropcap_empty] TRUST YOURSELF -don’t listen everybody around, listen to yourself, your inner voice that is pretty smart! You rule your life and the more decisions you make personally, the more confident person you eventually become.

[dropcap_empty] 5 [/dropcap_empty] DON’T NEGATE AND BELIEVE– ‚it won’t work’, ‚ I can’t handle!’ – is it how you start with your plans? If so, you don’t give yourself any chance for successful achievement. Change your attitude, tell yourself that it will work, that you will succeed. Negative attitude makes you less confident!