Poród domowy w Polsce wciąż zdarza się bardzo rzadko, strach, że w trakcie porodu pojawią się komplikacje nie zachęca przyszłych mam do podejmowania takich decyzji. Coraz częściej słyszymy jednak, że znane Polki decydują się na poród domowy np. Agnieszka Maciąg, a ostatnio Justyna Steczkowska! Co musisz wiedzieć o porodzie domowym!

Jeszcze w czasach Polski powojennej Kobiety rodziły w domu, boom na rodzenie w szpitalu zaczął się w latach 70.tych i obecnie sytuacja się odwróciła, to właśnie poród domowy Kobiety uważają za niebezpieczny i zagrażający zdrowiu mamy, czy maleństwa. Ale jak jest naprawdę i czy za poród domowy trzeba wykładać z własnej kieszeni? Skąd to przeświadczenie o niebezpieczeństwie rodzenia w domu?

Poród domowy nie jest niebezpieczny jeśli spełnionych jest kilka ważnych zasad

Polki boją się rodzić w komfortowych jakby na to nie patrzyć warunkach domowych, w ciszy i spokoju, bez oczekiwań na lekarza i stresu, ale boją się. Po części to wina samych lekarzy, który w każdorazowo podkreślają, że każdy poród, jako proces dynamiczny w każdym momencie może się skomplikować i przerodzić w ciężką patologię zagrażającą życiu i zdrowiu matki i dziecka. Ile w tym prawdy? Jeśli chcesz rodzić w domu to Twoja ciąża musi być określona jako niskiego ryzyka na miesiąc przed samym rozwiązaniem, a Ty musisz być w pełni zdrowa. Decyzję o domowym porodzie musisz podjąć świadomie, dużo wcześniej (ok. 6 miesiąca) i co najważniejsze – w porodzie domowym oraz zadaniach okołoporodowych musisz mieć wynajętą położną. W 2011 roku wyszła ustawa regulująca prawne podstawy porodów domowych, jest to zupełnie legalny proceder, ustawa nie reguluje jednak aspektów finansowych  i tak za pracę położnej, potrzebny sprzęt trzeba wydać od 1000-2500zł. Trzecią rzeczą jaką musisz spełnić, aby rodzić w domu jest – zapewnienie ewentualnego, szybkiego transportu do szpitala w razie komplikacji. Najnowsze badania napływające z USA mówią, że porody domowe mają taki sam współczynnik bezpieczeństwa jak porody w szpitalu!

To położna odpowiada za poród, czynności okołoporodowe i wydanie dokumentów po poporodowych

Poród domowy to przede wszystkim położna, jak ją znaleźć? Z tym w Polsce nie jest łatwo, nie pytaj po szpitalach, bo usłyszysz, że jesteś nieodpowiedzialna, a same położne nie przyznają się do tego, że odbierają dzieci w domu, aby nie narazić się na publiczny ostracyzm. Zaglądaj więc na fora internetowe, tam pocztą pantoflową Kobiety polecają sobie sprawdzone położne. Jeśli masz jaką znajomą położną, która wyraża chęć przyjęcia porodu w domu, ale wcześniej tego nie robiła, to zastanów się dwa razy! Dom to nie to samo środowisko co szpital!

Zanim się zdecydujesz na poród domowy poczytaj fora

Ale sam poród domowy to nie wszystko, istnieje szereg badań i szczepień, jakim dziecko powinno być poddane po samym urodzeniu (badania, szczepienia), a więc nie unikniesz konsultacji szpitalno-lekarskich. Zanim więc zdecydujesz się na poród domowy zapoznaj się z wszelkimi procedurami, niestety polski system prawny nadal nie sankcjonuje wielu spraw związanych z porodem domowym…

Informacje zaczęrpnęłyśmy z for internetowych oraz fajnej stronki poświęconej temu zagadnieniu www.rodzicpoludzku.pl. Może masz ochotę zajrzeć i tam? Znajdziesz tam bardziej szczegółowe informacje!

  Photo credit: limaoscarjuliet / Foter / CC BY