Dzisiaj lifestyle młodych Mam. Wiemy, że niektóre z naszych czytelniczek są zmęczonymi, zabieganymi mamusiami, co zrobić jeśli nasz bobas zamiast słodko i zdrowo się rozwijać miewa kolki? Czy są na to jakie domowe sposoby na kolkę?

Na to pytanie spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć, podpowiedzieć kilka babcinych rad. Nie ma nic piękniejszego jak uśmiech na twarzy naszego maluszka i świadomość, że nic go nie boli. Zmorą dzisiejszych czasów jest: kolka! I to z nią będziemy dzisiaj walczyć…

Oto sposoby na kolkę naszych babć i młodych mam, niektóre mogą wydać się kontrowersyjne, ale warto chyba spróbować wszystkiego jeśli nasz maluch płacze z bólu, oto sposoby na kolkę:

1. Suszarka do włosów

Suszarka do włosów podobno ma zbawienne efekty. Włącz ciepłe powietrze z suszarki w odległości bezpiecznej od maluszka (ok. 30 cm), tak aby nie poparzyć dziecka, należy włączyć ją na jakiś czas i kontrolować, czy dziecku nie jest za ciepło oczywiście. Wykonują nią koliste ruchy nad brzuszkiem. Nie wiadomo co tutaj do końca działa: szum, czy ciepło, ale pomaga! Metodę stosuj, aż kolki znikną (podobno działa).

2. Antykolkowy smoczek od butelki

Smoczki antykolkowe mają wolniejszy przepływ. Jeśli karmisz butelką zwróć też uwagę, aby w smoczku w butelce było mleko, dziecko nie może ssać pustego smoczka z butelki, bo wtedy zasysa powietrze! Podczas karmienia mleko powinno wypełniać cały smoczek.

3. Ciepła kąpiel

Pamiętaj, że dzieciątko inaczej odbiera ciepło, dla naszego maluszka ciepło = ok. 37 stopni. Zanurz w niej dziecko i polewaj brzuszek wodą, masuj brzuszek  zgodnie ze wskazówkami zegara. Ta technika ma uspokoić dziecko.

4. Masowanie brzuszka

Ma działanie wiatropędne. Pamiętaj, że pępek musi być zupełnie zagojony jeśli chcesz wypróbować tę technikę. Wykonuj taki masaż kilka razy dziennie, prewencyjnie, zanim ból się pojawi (ok. pół godziny po karmieniu, lub podczas zmiany pieluszki).

Jak wykonać masaż?:

-. Rozbierz dziecko od pasa w dół i zdejmij pieluszkę

– Rozgrzej sobie dłonie i posmaruje je oliwką

-. Połóż obie dłonie na brzuszku (jedna na drugą)

-. Przesuwaj dłonie w górę i w dół ( nie koliście), raz jedna ręka, raz druga

-. na koniec zegnij delikatnie dziecku nóżki i przyciśnij lekko do brzuszka

5. Ćwiczenia na piłeczce

Większość z Was ćwiczyła pewnie w ciąży na dużej piłce, taką piłkę można wykorzystać już po porodzie jeśli dziecko ma kolkę. Na piłce ułóż ciepłą (uprasuj ją po prostu) pieluszkę flanelową lub tetrową, ułóż na niej dziecko i poruszaj jego ciałem. Piłka sama będzie masowała dziecku brzuszek tutaj ważna jest też ergonomia ciała dziecka, fizyka powoduje, że nagromadzone w jelitach powietrze ucieka)

6. Noszenie NA SAMOLOT

Ułóż dziecko na brzuszku na swoim przedramienu. Główka malucha powinna znajdować się w zagłębieniu Twojego łokcia. Dłonią ręki, na której leży dziecko podtrzymuj mu pupę, a drugą asekuruj jego plecy. To technika wykorzystywana przez położne.

7. Niech się odbije!

Należy obserwować dziecko podczas karmienia, jeśli zaczyna się kręcić, odwróć mu główkę, przerwij ssanie. unieś go, ułóż z pozycji lekko spionizowanej na ramieniu i czekaj aż się odbije. potem znów możesz zacząć go karmić.

8. Termofor z pestkami wiśni

Włóż w termofor pestki wiśni (można kupić gotowe na internecie), gdy dziecko ma kolkę lekko pogrzej termofor (np. w mikrofalówce) i wsuń pod prześcieradło. Potem połóż dziecko na takim termoforze (na brzuszku!) i zacznij lekko poklepywać po pleckach, czekaj, aż dziecko odda gazy.

Nudziara ma nadzieję, że znajdziecie idealny sposób na kolkę, tak, aby wasz maluszek mógł spokojnie spędzać czas. Nudziara życzy Wam wytrwałości i solidaryzuje się z Mamami!