Jak to jest, gdy w domu zostaje tata, a mama idzie do pracy? Czy być ojcem to coraz częstsza praktyka i w Polsce? Trochę moda, trochę konieczność, a może jedno i drugie? Czy to, że dzidziusia wychowuje tata zmienia model wychowania? Jak wypływa na dziecko?

,,Gdy postanowiliśmy, że żona wraca do pracy, a ja zostaję w domu z córką jedni okazywali podziw, a inni pukali się w czoło. Przez niektórych miałem wrażenie, że zmieniam płeć i będę uciemiężoną niewolnicą na usługach rozwścieczonego bachora…” twierdzi Piotr Blachowski, który emocjonalnie został tatą na pełen etat. Jak się czuł w nowej sytuacji? Dlaczego podjął taką decyzję i czy polscy faceci boją się słowa tacierzyński?

Jak to się zaczyna?

Młodzi rodzice najczęściej planują, że po kilku miesiącach dziecko oddadzą do żłobka, a sami do pracy wrócą. Ale zdanie zmienia się, gdy rodzice malucha uświadamiają sobie, że nawet roczne dziecko jest kruche i malutkie, strona emocjonalna bierze górę i wtedy pojawia się pytanie: kto zostaje z dzieckiem w domu? Zdaniem Pana Piotra wszystkie ruchy które mają dążyć do walki ze stereotypami idą w Polsce w złą stronę. Zamiast podkreślać rolę mężczyzny, większą uwagę przykłada się do niezależności kobiety, podkreśla jej samorealizację i kreuje wizerunek hetery.

tata na pełen etat

Dzień Ojca Happening/KAPiF

Ale co powiedzą ludzie?

Ludzie reagują różnie, jedni gratulują, inni (najczęściej bezdzietni) pukają się w przysłowiowe czoło. Najbardziej emocjonalnie taką decyzję mogą znosić dziadkowie, niektórzy bowiem mają już czas, aby zająć się maluchem, ludzie starszego pokolenia, dla których rzeczą normalną jest patriarchat, mama – gotuje, sprząta i zajmuje się dziećmi, a tata – pracuje.

Czy dam radę?

Tata na pełen etat – Pan Piotr musiał zmienić ,,organizację ruchu”, a to zajęło niecałe 3 tygodnie. To nie nieprzespane noce, czy pieluchy stanowiły problem, ale inne przeszkody, które tata na cały etat zaczął dostrzegać zajmując się swoją pociechą. Jakie?

[dropcap_empty] 1 [/dropcap_empty] Nieprzychylni przechodnie. Tata na pełen etat musi przecież wychodzić z domu i tutaj czeka go gąszcz ludzi, którzy nie rozumieją chyba ciężaru wózka. ,,Najzabawniejsi są emeryci w metrze, którzy z pełną determinacją zagradzają wyjście z wagonu, żeby być pierwszymi przy windzie.” –  twierdzi Pan Piotr.

[dropcap_empty] 2 [/dropcap_empty] Pierwszeństwo w kasach, przychodniach, sklepach – to czysta fikcja, wszędzie trzeba walczyć o swoje prawa!

[dropcap_empty] 3 [/dropcap_empty] Utrudnienia typowo ,,miejskie”. Nieprzystosowanie przestrzeni, brak podjazdów dla wózków

Warto być ojcem na pełen etat?

Oczywiście! Pan Piotr jako tata na cały etat jest dumy i szczęśliwy, boi się nawet, że nie będzie potrafił zrezygnował z tej pracy!

[info] Pan Piotr, którego słowa zostały przytoczone prowadzi własny blog pełen przemyśleć o tacierzyńskim: tatatomama.blogspot.com [/info]

W artykule wykorzystano materiały: Dumny Tata na pełen Etata/familie.pl