Z trądzikiem najczęściej walczą nastolatki, ale wiele Kobiet dorosłych uskarża się, że na ich cerze nagle pojawił się trądzik! Dlaczego ta niedogodność dotyczy Kobiet w każdym wieku i czy trądzik w dojrzałym wieku leczy się takimi samymi preparatami jak dla nastolatek?

Wbrew pozorom trądzik dotyka szczególnie Kobiety starsze, pojawia się nagle i niespodziewanie, najpierw myślimy, że to tylko chwilowe krostki, które znikną, ale z czasem uświadamiamy sobie, że koszmar z liceum znów powrócił! Czy to ten sam trądzik? Jak go skutecznie leczyć i czy da się temu zapobiegać?

Po pierwsze, obalamy mit, że trądzik w dojrzałym wieku to ten sam, który pamiętasz z czasów młodości. Zauważ, że krostki są tutaj bardziej podskórne, często pojawiają się punktowo, lub z skupiskach na danej części twarzy, co cechuje jeszcze trądzik w dojrzałym wieku, to fakt, że pojawia się i znika. Dlaczego tak się dzieje? Najpopularniejszym ,,trądzikiem w dojrzałym wieku”, a raczej tym co powszechnie bierzemy za trądzik, są zmiany spowodowane wkroczeniem w dojrzały cykl miesiączkowy.  Jeśli borykasz się z takim ,,trądzikiem” to powinnaś zauważyć, że zmiany na twarzy najczęściej robią się na tydzień przed okresem! Krostek nie wolno wtedy wyciskać, szczególnie latem, gdy po rankach może pozostać Ci ślad, gdy się opalisz (podobnie jak ze strupkiem opryszczki). A więc jak leczyć trądzik? Najlepiej posmarować krostki żelem antybakteryjnym lub kremem przeciwzmarszczkowym o dodatkowym działaniu antybakteryjnym:

 1. Kuracja antybakteryjna. krem redukujący trądzik Ziaja, 18zł

2. Żel Normaderm Total Mat z perlitem, Vichy, 64zł

3. Krem odmładzający pomagający zwalczyć wypryski Total Effects, Olay, 55zł

Czasem jednak trądzik w dojrzałym wieku pojawia się na jesień i zimę i to z taką częstotliwością, że ciężko sobie z tym poradzić. To nie są już prawdopodobnie zmiany hormonalne spowodowane miesiączką, ale przykre skutki czasu letniego.

Używając kremów do opalania w Twojej skórze gromadzą się tłuste substancje, które na jesień szukają ujścia i pojawia się trądzik!

W lecie dostarczasz swojej skórze dużo tłustych składników zawartych m.in. w kremach do opalania z wysokim filtrem (im wyższy filtr tym bardziej tłusty). Skóra absorbuje te składniki jak wodę i trzyma, aż do jesieni. Gdy nie ma, gdzie ich wydalić zaczyna pojawiać się jesienny trądzik. Ratunkiem na tego typu problemy są preparaty z perlitem, który absorbuje wilgoć zdecydowanie  lepiej niż talk np. żel Normaderm Total Mat.

Jeśli walczysz z trądzikiem w dojrzałym wieku pamiętaj, żeby zrezygnować z całych serii dla nastolatków, to przesuszy tylko Twoją skórę, nie da efektu!

Photo credit: Danny Choo / Foter / CC BY-SA