Co to jest aromamarketing? Za każdym razem, gdy wchodzisz do galerii handlowych, niektórych sklepów, a nawet piekarni jesteś narażona na szereg technik manipulacyjnych, które zmuszają Cię do zakupu danego produktu! Dzisiaj więcej o technice rozpylania zapachów w celach czysto marketingowych…

Aromamarketing to rozpylanie pewnych zapachów, które mają zadziałać na Twoją podświadomość, zmusić Cię do wzięcia z półki danego szamponu, bluzki, butów. Macie tak czasem, że dany sklep przyciąga Was pięknym zapachem? Albo, wchodząc do galerii handlowej czujecie lekko słodkawy, przyjemny dla nosa aromat? To specjalnie rozpylane zapachy, aby Was zwabić, żebyście zostały dłużej w sklepie, Galerii (bo która z Nas nie lubi pięknych zapachów).

Mało sklepów oficjalnie przyznaje się do aromamarketingu, a inne po prostu nie zaprzeczają, że go stosują. Wiecie, że nawet w piekarniach, często unoszący się zapach świeżutkiego bochenka chleba, to tak naprawdę sztucznie rozpylany aromat, który ma Was zachęcić do przychodzenia po ten chleb regularnie (założymy się, że ten sam bochenek, w Waszych domach już tak nie pachnie). Kiedyś, specjaliści od marketingu radzili,  że przed sprzedażą mieszkania, czy lokalu dobrze jest w nim zaparzyć świeżą kawę i upiec ciasto drożdżowe – przegryzające się  zapachy działają na potencjalnego kupca. Dzisiaj ta technika została zastąpiona sztucznymi zapachami rozpylanymi z flakoników.

Gdzieś w Wielkiej Brytanii popularność zyskało Muzeum Wikingów, po wejściu do niego w powietrzu unosi się zapach wędzonych ryb, ziemi, palonego drewna i jabłek – ten zabieg ma na celu dosłownie przenieść Was w dawne czasy, macie poczuć się jakbyście tam były! To akurat jest bardzo ciekawy pomysł, szczególnie dla naszych dzieciaków. Jeśli same prowadzicie podobny rodzaj biznesu, to może warto pomyśleć o aromarketingu:)

My, już nie raz dałyśmy się nabrać na techniki aromamarketingowe pewne sklepy stosują go regularnie, więc następnym razem zanim pochwalisz zapach, który czujesz w Galerii wiedz, że rozpylony jest specjalnie po to, aby Cię wabić:)