Jak wygląda typowa Polka? Czym definiuje się dzisiaj hasło moda uliczna i jak zmieniła się przez ten czas? Ile Kobiet pamięta jeszcze kolorowe czasy i to jaka była moda w PRL? Polska moda jeszcze różni się od tej z Londynu, czy ulic LA. Ale wszystko idzie w dobrym kierunku, my Polki coraz bardziej się zmieniamy, inwestujemy w modne ubrania i co ważne potrafimy łączyć wygodę z modą…

Polki uznajemy bez dwóch zdań za kobiety modne, coraz modniejsze. Czy jesteśmy podobne do Naszych zachodnich sąsiadek? Czy moda uliczna zależy od szerokości geograficznej? Jak wygląda moda uliczna Londynu na przykład?

Nasza moda jeszcze kilka lat temu zależała głównie od tego co jest dostępne w sklepach, a tego za wiele nie było! Za czasów głębokiego PRLu ciężko było dostać w sklepie nawet zwykłe rajstopy, ale to nie przeszkodziło Nam Kobietom, żeby wyglądać glamour. Moda w PRL nie poddawała się cenzurze, było kolorowo i bardzo ekstrawagancko!

Moda uliczna tamtych lat to rozkloszowane kiecki w grochy, tiule, materiałowe dzwony, buty w kwiaty, wielkie chusty, wisiory, zakryte czółenka z okrągłymi noskami, długie włosy i opaski na czoło (to schyłek lat 70.), jak również gipiurowe marynarki z charakterystycznym sznurem pereł, swetry oversize!, sukienki z dużymi paskami, kolorowe, przyległe legginsy, odblaskowe dresy, dużo złotej biżuterii, burza loków na głowie, bardzo modne tapiry! i ostre makijaże (lata 80.). Pamiętacie Szklaną Pogodę i kultowy makijaż Małgośki Ostrowskiej? Każda chciała taki mieć! Co ciekawe, te elementy nie pojawiały się tylko na dancingach, były to stałe dodatki i modne ciuchy charakterystyczne dla polskiej mody ulicznej w PRL!

Ale czasy się zmieniły, a z nimi gusta i guściki. Część modnych ciuchów pozostała, ale powoli powraca do mody. Czy założyłabyś teraz dużą opaskę na włosy? Obcisłe, rażące spodnie? ołówkową spódnicę? Kapelusz i duże okulary? Większość z Nas pewnie tak! Nawet białe szpilki nie wydają się w dzisiejszych czasach tak kiczowate! To znak, że moda uliczna PRLu, a przynajmniej jej dodatki są wiecznie żywe, wiele kolorów zostało no. turkus, krem, kanarkowy żółty no i te skórzane kurtki, które Polki niezależnie od czasów kochają!

Czy w każdym mieście moda uliczna prezentuje się podobnie? Jesteśmy przekonane, że nie. Warszawianki stawiają na luźniejszy styl, rodem z zachodu, lubią modne płaszcze, nakrycia głowy, modne okulary. Krakowianki też preferują bardzo nowoczesny styl, chociaż na ulicach widać elementy ludowe (świetne ludowe motywy na chustach, czy nawet spodniach) HIT! Mieszkanki Polski nadmorskiej stawiają na tzw. seksowną wygodę, kiedy trzeba zakładają obcasy, ale na plaże chodzą raczej w japonkach lub butach zakrytych. Rodowite mieszkanki Zakopanego owszem kochają ludowość, ale obserwuje się coraz częstsze kreowanie zachodniego stylu!