Ciągle kupujesz świeże zioła w małych, czarnych plastikowych pudełeczkach i szybko więdną? Niestety, świeże zioła, które możesz zdobyć teraz w sklepie są silnie nawożone i tylko przesadzenie może być dla nich ratunkiem.

Zioła w doniczce na parapecie to prosty i tani sposób na aromatyczne dania...Jak zabrać się za to i stworzyć zielony parapet pachnących ziół?

Domowe uprawy to nie taka trudna sprawa, nie polecamy wkładać kupionych świeżych ziół do osłonki (doniczka bez dziurki), bo to nic nie zmieni, bazylia, czy tymianek szybko tam uschną. Jeśli chcesz osiągnąć efekt to musisz poprzesadzać zioła do doniczek, oto KROK PO KROKU co należy zrobić, aby stworzyć piękną, domową hodowlę, czyli zioła w doniczce jak sadzić?:

CO JEST CZYM?

Zacznijmy od tego, że zioła w doniczce będą krzaczkami jednoletnimi lub wieloletnimi , dodatkowo będą potrzebowały kilku różnych metod dbania i tak:

TYMIANEK – wieloletni, podlewaj go raz na dzień (najlepiej rano), nie wymaga szczególnej gleby

KOLENDRA – jednoroczna, jeśli chcesz siać to nasyp dużo nasion, podlewaj raz dziennie

ROZMARYN – wieloletni, pachnący, czuje się dobrze w każdej temperaturze, podlewać raz dziennie

OREGANO – wieloletnie, podlewaj raz dziennie (mało), rośnie w każdej ziemi

BAZYLIA – królowa jednoroczna, zrywaj już młode listki, te największe mogą być gorzkie, podlewać raz dziennie

ZIOŁA HODOWLA: JAK?

1. Kup gotowe już zioło w plastikowym pojemniku. Zaopatrz się w doniczkę (musi mieć dziurkę(ki) na dnie i podstawkę) i ziemię (uniwersalna do kwiatków lub do specjalistyczna do ziół, kupisz w Castoramie, Obi itp.). Dodatkowo możesz kupić również żwirek (biały, małe kamyczki) lub keramzyt.

2. Na dno doniczki wysyp żwirek lub keramzyt (ok. 2-3 cm) i wsyp ziemię do kwiatków, w środku zrób przestrzeń. Teraz wyciągnij z plastiku zioło i wsadź do tej ziemi (możesz dosypać teraz ziemi, pougniatać)

3. W jednej doniczce możesz posadzić różne zioła. Najlepiej jednoroczne z wieloletnim, nie sadź razem bazylii, tymianku i szałwii, bo bardzo intensywnie pachną.

4. Postaw na parapecie (najlepiej od południowej strony) i podlewaj raz dziennie rano. I zioła w doniczce gotowe!

*Każde z ziół możesz zamrozić, po prostu obetnij listki, włóż do foliowych torebeczek i do zamrażalki na zimę!

* Zamiast kupować gotowe zioła możesz kupić za 2zł całą paczkę nasionek, postępuj tak samo, a nasionka wsadź w ziemię na ok. 3 cm od wierzchu!